PODSTAWOWE INFORMACJE :
Świebodzin- miasto w województwie lubuskim, siedziba powiatu świebodzińskiego i gminy miejsko-wiejskiej Świebodzin, na pojezierzu Łagowskim. Miasto obecnie liczy ok. 21 649 mieszkańców (dane z 2010 r.). Powierzchnia Świebodzina to 10,54 km². Gęstość zaludnienia wynosi 2054,0 os./km². Burmistrzem miasta jest Dariusz Cezary Bekisz. Świebodzińską strefą numeryczną jest matryca znaków: (+48) 68, kod pocztowy: 66-200, tablice rejestracyjne: FSW . Krzyżują się tu drogi krajowe nr 3 i nr 92.
WIĘCEJ O MIEŚCIE :
Istnieją także zakłady urządzeń termotechnicznych, rozwija się przemysł meblarski, odzieżowy, spożywczy. Znane w kraju sanatorium rehabilitacyjno-ortopedyczne dla dzieci. Jednak znaczną część gospodarki miejskiej stanowi sektor handlowy. W Świebodzinie funkcjonuje siedem marketów takich jak: Tesco, 3 Biedronki, Lidl, Netto, Intermarche, oraz kilkanaście innych sklepów sieci handlowych: market budowlany Mrówka; sklepy: NeoNet, Awans- Okmel, MediaExpert, Multi RTV i AGD.
W dziale przemysłu działają zakłady: SECO/WARWICK S.A oraz SECO/WARWICK ThermAl, Eldrob SA.
Miasto oferuje cztery szkoły podstawowe, trzy gimnazja, trzy szkoły średnie (LO, Technikum, Szkoła Zawodowa). W mieście znajduje się także jedna szkoła specjalna.
Miejski sport też w ostatnim czasie staje na coraz wyższym poziomie. Od 1966 grająca obecnie w III lidze dolnośląśko-lubuskiej - POGOŃ, i powstały w 2009 - SANTOS (już klasa okręgowa).
Na świebodzińskiej hali sportowej rozgrywana jest miejska liga amatorskich drużyn poszczególnych firm, w której drużyny ,takie jak np.: Sprick Rowery czy Piekarnia Balcewicz walczą o halowe mistrzostwo miasta w piłce nożnej.
Także na tej hali działa drużyna piłkarzy ręcznych- ZEW Świebodzin.
Całkiem dobre wyniki na arenie wojewódzkiej w różnych dyscyplinach sportu osiągają nasi młodzi mieszkańcy, uczniowie świebodzińskich szkół.
Od stycznia 2012 r. na terenie miasta działa lokalna telewizja HTŚ Świebodzin. Najpopularniejszymi stronami internetowymi miasta są: portal Okolice najbliższe.pl, Strona Starostwa Powiatowego (www.swiebodzin.pl/). Mieszkańcy mają także możliwość do przeglądania aktualności i wydarzeń związanych z miastem i okolicami, dzięki świebodzińskim gazetą: Dzień Za Dniem, Tygodniowa.
Największą atrakcją turystyczną, a zarazem wielką promocją miasta jest POMNIK CHRYSTUSA KRÓLA, który do czerwca 2011 był najwyższym posągiem Chrystusa na Świecie.
Inne atrakcje, dla których warto przyjechać do Świebodzina to: Ławeczka Czesława Niemena, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego; liczne zabytki takie jak: Kościół Parafialny Św. Michała, Dawna Szkoła Parafialna, Zamek, Mury Miejskie, Ratusz, Domy z XVIII, XIV, XX wieku, Kościół Matki Boskiej Królowej Polski, Kapliczka Św. Jana Nepomucena.
Trochę o historii :
Dawny gród słowiański, prawa miejskie uzyskał 1319 r.(były to prawa ograniczone), pełne zostały przyznane w 1469.
Miasto leży w granicach historycznego Dolnego Śląska. Po II wojnie światowej ,natomiast zostało włączone administracyjnie do województwa poznańskiego. W latach 1950-1975 miasto administracyjnie należało do województwa zielonogórskiego, a po reformie administracyjnej 1975-1998, w właśnie 1998 r. należało do nowo utworzonego województwa o tej samej nazwie i należy aż do dziś. (nazwa województwa została zmieniona z woj. zielonogórskie na woj. lubuskie.)
Herb miasta:

Flaga miasta:
